Welcome to the new Schneider Electric Community

It's your place to connect with experts and peers, get continuous support, and share knowledge.

• Explore the new navigation for even easier access to your community.
  • Bookmark and use our new, easy-to-remember address (community.se.com).
  • Get ready for more content and an improved experience.

Contact SchneiderCommunity.Support@se.com if you have any questions.

Close
Invite a Co-worker
Send a co-worker an invite to the Exchange portal.Just enter their email address and we’ll connect them to register. After joining, they will belong to the same company.
Send Invite Cancel
84323members
353487posts

M218 controller back-up alma problemi

Fabrika ve Makina Otomasyonu Çözümleri

Bu forumun amacı endüstriyel tesislere ve makinalara yönelik çözümlerimizle ilgili bilgi ve doküman paylaşımı yapmak ve sorularınızı ilgili uzman ekibimizle buluşturmaktır. EcoStruxure mimarisinin sunmuş olduğu proses ve makina otomasyonu çözümlerini (M241, M262, M340, M580, SCADA, Historian, MES vb.) bu forumda tartışabilir, fikir alışverişinde bulunabilirsiniz. Başta Sistem/Makina Entegretörleri ve Son Kullanıcılar olmak üzere, endüstriyel otomasyon alanında faliyet gösteren tüm paydaşları forumun içeriğinden faydalanmaya davet ediyoruz.

Solved
esra
Crewman
Crewman
3
2161

M218 controller back-up alma problemi

Merhabalar;

Esas problemim; TM218 lerden nasıl backup alacağım.

Sorun ile ilgili bu zamana kadar toplamış olduğum bilgiler ise;

Sahamızda bulunan M218 CPU lardan (TM218LDA40DR2HN ve TM218LDA16DRN) back-up almak istiyorum.

Windows10 sanal bilgisayarıma, müsteri destek hattını arayarak temiz ettiğim “SoMachine V4.3” programını kurup, “local kod” ile M218 controllerı aktif ettim. miniUSB-USB kabloyu kullanarak PLC yi PC ye bağladım.

1. “Device manager"dan bağlantımı kontrol ettiğimde kabloyu görüyorum.

1_device_manager.JPG

2. SoMachine V4.3 programını açıp, “maintenance” menüsünden “controller assistant” dan PLC yi görebiliyorum.

2_maintenance_controllerassistant.JPG

3_maintenance_controllerassistant_manageimages.JPG

4_maintenance_controllerassistant_readfrom.JPG

3. Burada “connect” dediğim zaman aşağıdaki hata ile karşılaşıyorum.

5_maintenance_controllerassistant_connect.JPG

4. PLC den Upload için “conncet controller” a geldiğimde ise Resim-6 da bulunan hata ile karşılaşıyorum.

6_connect_controller.JPG

İlgili sorunu tekrar müşteri destek hattına ilettiğimde M218 ve benzer şekilde M258 serisi PLC lerde belleklerinde dosya yapısı olmadığı, kendilerine aktarılan verilere gömülü bellek yaklaşımı kullandıkları cevabını aldım. Backup için özel bir cihaz olan "LOADER DEVICE" ı temin etmem gerektiği söylendi. Bu loader device ı temin edersem backup alabilecek miyim ve loader device a bağlanmam için somachine in hangi versiyonunu kurmam gerekiyor?

Sorunun çözümü konusunda yardımcı olabilir misiniz?

Tags (3)

Accepted Solutions
ismailozinan
Lt. Commander Lt. Commander
Lt. Commander

Re: M218 controller back-up alma problemi

Merhaba,

M218 PLC den program çekmek sözkonusu değildir.Sadece TM2USBABDEV1 referanslı ürün ile cihazın içindeki hex kodunu çekip yeni bir M218 plc ye kopyalamanız mümkün olabilir.

Linkteki dökümanın 180.sayfasında gösterildiği üzere programcının yazdığı kodu programlama dili şeklinde https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=User+guide&p_File_Name=Programming+Guide_E... görerek upload edemiyoruz.

application source
The application source file can be uploaded to the PC to reopen a SoMachine
project. This source file can support a full SoMachine project (for example, one that
includes HMI application).

Iyi Çalışmalar,

Saygılarımla

See Answer In Context

Tags (1)
3 Replies 3
ismailozinan
Lt. Commander

Merhaba,

M218 PLC den program çekmek sözkonusu değildir.Sadece TM2USBABDEV1 referanslı ürün ile cihazın içindeki hex kodunu çekip yeni bir M218 plc ye kopyalamanız mümkün olabilir.

Linkteki dökümanın 180.sayfasında gösterildiği üzere programcının yazdığı kodu programlama dili şeklinde https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=User+guide&p_File_Name=Programming+Guide_E... görerek upload edemiyoruz.

application source
The application source file can be uploaded to the PC to reopen a SoMachine
project. This source file can support a full SoMachine project (for example, one that
includes HMI application).

Iyi Çalışmalar,

Saygılarımla

Tags (1)
esra
Crewman
Crewman
1
2098

Merhaba;

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Bir sorum daha olacak. Bende bulunan So machine versiyonu 4.3. Loader device ın bu versiyonda çalışıp çalışmadığı konusunda bir bilgi var mıdır?

Tags (1)
ismailozinan
Lt. Commander

Merhaba,

Loader cihaz, software den bağımsız çalışan bir cihazdır. Loader kullanırken herhangi bir software kullanamazsınız. Loader, cihazdaki hex kodunu alır, yazılan programı görüntüleme yada programa mudahale etme imkanı, yada programda diagnostic imkanı sunmaz. 

Iyi calismalar,

Saygilarimla

Tags (1)