Welcome to the new Schneider Electric Community

It's your place to connect with experts and peers, get continuous support, and share knowledge.

  • Explore the new navigation for even easier access to your community.
  • Bookmark and use our new, easy-to-remember address (community.se.com).
  • Get ready for more content and an improved experience.

Contact SchneiderCommunity.Support@se.com if you have any questions.

Close
Invite a Co-worker
Send a co-worker an invite to the Exchange portal.Just enter their email address and we’ll connect them to register. After joining, they will belong to the same company.
Send Invite Cancel
84589members
353855posts

M241 ile ATV32 Arasında Seri Haberleşme Nasıl Sağlanır?

Fabrika ve Makina Otomasyonu Çözümleri

Bu forumun amacı endüstriyel tesislere ve makinalara yönelik çözümlerimizle ilgili bilgi ve doküman paylaşımı yapmak ve sorularınızı ilgili uzman ekibimizle buluşturmaktır. EcoStruxure mimarisinin sunmuş olduğu proses ve makina otomasyonu çözümlerini (M241, M262, M340, M580, SCADA, Historian, MES vb.) bu forumda tartışabilir, fikir alışverişinde bulunabilirsiniz. Başta Sistem/Makina Entegretörleri ve Son Kullanıcılar olmak üzere, endüstriyel otomasyon alanında faliyet gösteren tüm paydaşları forumun içeriğinden faydalanmaya davet ediyoruz.

Solved
BurakSirma
Lieutenant Lieutenant
Lieutenant

M241 ile ATV32 Arasında Seri Haberleşme Nasıl Sağlanır?

Merhabalar,

 

Birer adet M241 ve ATV32 kullanarak RS485 üzerinden seri haberleşmeyi sağladığım örnek projeyi ekte paylaşıyorum. Proje Machine Expert v1.1'de hazırlanmıştır. Farklı sürücülerimizi veya PLC'lerimizi kullandığımız durumda da aynı çalışma mantığı geçerli olacaktır.

 

FBD'de hazırlanan program aşağıdaki şekilde:

 

proje.PNG

 

Haberleşmeyi ilk kez yapacak insanlar için dahi yalın bir şekilde anlatmaya çalışacağım. 

 

1. rung'da ADDM bloğunun execute girişini haberleşmenin periyodik olarak sağlanması için (aksi halde modbus time-out hatasına düşer) BLINK ve R_TRIG bloklarını kullandım. Bu işlem birbirini resetleyen, döngü halinde çalışacak timer'lar kullanılarak da yapılabilir. 

 

2. rung'da ADDM ve WRITE_VAR yazma bloğunun kullanımına örnek verdim. ADDM bloğundaki Addr girişi olan '1.100' 1. serial port'un 100. adresinden haberleşeceğimizi belirtiyor. ATV32'nin Modbus adresi 100 olarak ayarlanmış olmalı bu durumda. Aynı şekilde PLC'nin Serial Line ayarları da baudrate ve modbus formatı sürücü ile bire bir aynı olacak şekilde ayarlanmalıdır. 

 

WRITE_VAR bloğunda Busy çıkışına ADDM bloğunun execute girişini atamak önemli döngüyü sağlamak için. Yazma örneği kullandığım için SendBuff adıyla bir buffer oluşturdum, bu buffer'ı MW'leri yazmak için kullanıyoruz. READ_VAR bloğu ile okuma veya READ_WRITE_VAR bloğu ile hem okuma hem yazma işlemi yapıyor olsaydık yine aynı şekilde kullanmak gerekecekti. Bloktaki FirstObj ATV32'nin komut adresi olan 8501 olmaktadır. Buffer'in 2. değerini atadığımız adres ise sürücünün hız referansının Hertz olarak gönderildiği 8502 olmaktadır. 2 değer yazacağım için 2 elemanlı bir array olarak oluşturdum ATV_SendBuff'ı. Daha fazla adresi kontrol etmek için bloktaki Quantity sayısı arttırılmalı ve takip eden array'lerden doğru adres girilmelidir. Farklı bir Write_VAR bloğu ile başlangıç adresi farklı olarak da ayarlanabilir. 

 

ATV32'nin Modbus manual'ine bu linkten ulaşabilirsiniz => https://www.se.com/us/en/download/document/S1A28698/

3. rung ise kontrol ve referans değerlerini atadığımız kısım. Burada adreslere manual'deki bit bilgilerini inceleyerek doğru değerleri yazmak gerekiyor. Örneğin 8501 komut kanalıdır, komut kanalına 134 değerini gönderdiğimizda fault reset + device ready göndermiş oluyoruz. Ardından 15 göndererek start verebiliyoruz. SendBuff[1] olarak tanımlanan 8502 adresi ise hız referansı, çalışmasını istediğimiz Hz değerinin 10 katını buraya yazıyoruz. Manuel'in 27. sayfasında yer alan State Chart'ta da çalışma prensibi detaylıca anlatılmış, incelemenizi öneririm. 

 

4. rung'da ise yazma bloğunun hatalarını MW'lere kaydettim. Olası bir hatada hata kodunu blok üzerinde görmeye çalışmaktansa doğrudan ilgili MW'deki değere bakılabilir. 

 

hata_log.PNG

 

ATV32 tarafında ise Modbus parametreleri haberleşme menüsünün altında yer alıyor. 

 

CONF > FULL > CON- > Ndl-  adımlarıyla Modbus ayarları menüsüne ulaşıyoruz. Burada Add parametresi modbus adresi, tbr parametresi baudrate değeri, tFO parametresi ise modbus format'ı olmaktadır. 

 

 

ATV32 haberleşme parametreleri dokümanı: https://schneider-electric.box.com/s/i6a5hke9htilnuvrtg3osi0ouvmqzkco

ATV32 Modbus Manual'i: https://www.se.com/us/en/download/document/S1A28698/

 

ATV32 programlama kılavuzu: https://www.se.com/us/en/download/document/S1A28692/

 

 

 

Faydalı bir paylaşım olmasını dilerim. 

 

İyi çalışmalar. 

 

 

 

Saygılarımla,

Burak SIRMA

Attachments
Tags (1)

Accepted Solutions
BurakSirma
Lieutenant Lieutenant
Lieutenant
0 Likes
0
1219

r Re: M241 ile ATV32 Arasında Seri Haberleşme Nasıl Sağlanır?

Tags (1)
2 Replies 2
ozgurturkel
Lt. Commander Lt. Commander
Lt. Commander
0 Likes
1
1242

Re: M241 ile ATV32 Arasında Seri Haberleşme Nasıl Sağlanır?

Merhaba Burak Bey;

 

ATV32  için Türkçe programlama klavuzu var mıdır?

 

-Özgür

Tags (1)
BurakSirma
Lieutenant Lieutenant
Lieutenant
0 Likes
0
1220

r Re: M241 ile ATV32 Arasında Seri Haberleşme Nasıl Sağlanır?

Tags (1)